NATO


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Pzt, 23 May 2022 ]
Toplam 14 ziyaret
14 benzersiz ziyaretçi

nato » Türkiye'nin NATO Üyeliği

Sovyetler Birliği ile Lenin zamanında imzalanan Brest Litovsk Barış Antlaşması, Moskova Antlaşması ve Kars Antlaşması'na rağmen, 2. Dünya Savaşı sırasında Stalin'in önce 1939'da Molotov kanalıyla Ribbentrop ve Hitler'den, daha sonra da 1945'te Truman ve Churchill'den Türkiye sınırları ile ilgili talepleri dolayısıyla Türkiye, Batı ittifakı ve NATO ile yakınlaşmıştır. 1950'de Adnan Menderes hükümeti döneminde TBMM kararıyla Kore Savaşı'na Birleşmiş Milletler komutası altında ABD ve Güney Kore'nin yanında çarpışmak üzere asker gönderilmiş ve böylece NATO üyeliği konusundaki niyetini uluslararası arenaya göstermiştir. Kore savaşında verilen şehitler dönemin muhalefet lideri İsmet İnönü ve partisi CHP tarafından NATO üyeliği için yapılan bir taviz olarak adlandırılmıştır.

Başlangıçta 12 devletin iştirakiyle akdedilmiş olan Kuzey Atlantik Antlaşmasına Londra'da 17 Ekim 1951 tarihinde düzenlenen bir Protokol ile Türkiye ve Yunanistan'ın da katılımları onaylanmış, Türkiye 18 Şubat 1952'de yine Fuat Köprülü'nün dışişleri bakanlığını yaptığı Adnan Menderes hükümeti döneminde NATO'ya resmen üye olmuştur.Norveç, Danimarka gibi üyeler Türkiye'nin üye olmasına, çok yakın zamana kadar diktatörlükle yönetildiği ve yeterlidemokrasi tecrübesi olmadığı gerekçesiyle uzun müddet karşı çıkmışlardır.

8 Eylül 1952'de Türkiye NATO'ya kabul edildikten yedi ay sonra İzmir'de Müttefik Kara Kuvvetleri Karargahı (LANDSOUTHEAST) kurulmuş, karargahın başına ABD'li bir korgeneral getirilmiştir. 1954'te karargaha Fransa, İngiltere ve İtalya'dan askerler dahil edilerek üs güçlendirilmiştir.

?NATO Kuvvetler Statüsü Sözleşmesi? adlı uluslararası anlaşma, İzlanda hariç, NATO üyesi diğer devletler tarafından imzalanmıştır. Sözleşme Türkiye tarafından 10 Mart 1954 tarihli ve 6375 sayılı kanunla onaylanmıştır. NATO Kuvvetleri Sözleşmesi, her biri oldukça detaylı kaleme alınmış yirmi maddeden oluşur. Kısaca bu anlaşmayla ABD?nin Türkiye topraklarında askeri tesisler ve üstler kurması ve askeri personel bulundurulması kabul edilmiştir.

1966'da, NATO'ya ait haber alma tesislerinin sayısı 112'ydi. Türkiye'de 35 kilometrekarelik alan NATO'nun denetiminde olup buraya, bakanlar dahil Türk yetkililerin NATO komutasından izinsiz girmesi yasaktı.

ABD ile Türkiye arasında 1976 yılında imzalanan "ABD-Türkiye Savunma ve İşbirliği Anlaşması", İncirlik, Kargaburun ve haber alma tesislerinin NATO adına ABD tarafından kullanılmasını sağladı. 1980 yılında 12 Eylül Darbesi sonrasında imzalanan "Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması" ise 12 askeri üssün NATO adına ABD tarafından 5 yıllık kullanılmasına karar verildi. Bu anlaşma, ABD'nin talebi doğrultusunda halen yürürlüktedir...


Yorumlar (5)
arkadasım ilk basvuran inönü diyorsunya bir şeyi konuşurken ne olur biraz düşünün hiç duymadım ama velevki öyle bu sizin imanlı chp düşmanı selefiler neden nato icin türk askerini koreye yollayıp üye olup özel harp dairesi baskanlıgını ve seferberlik tetkik kurulunu kurdu?tamam inönü diyelimki öyle bir insandı ama neden bu kadar olayın üstünü kapatmak icin hep inönü inönü deniyor nasıl bir mantık?
mehmet tarafından | Cum, 27 Kas 2015 19:19:18 tarihinde yazıldı.
Bu akıl dışı yavaş ölüm süreci ,, Türk ulusu için NATO denilen küresel sömürgecilerin ileri karakoluna ayak işlerine baksın diye alık konumunda alındı. Dünya da ilk kez bu ülkelere karşı bağımsızlık savaşı veren yüce ulus ,kanını ve canını bağımsızlık ve egemenlik uğruna veren önder ülke Türkiye , bu olağanüstü yüce bağımsızlık değerini sığ ve kökü dışarda yöneticiler, din kisvesiyle örterek Türk ulusunun yabancıların altına itmişlerdir.Ülkeyi parçalanmanın eşiğine getiren NATOdur.
FERİT BALTACI tarafından | Cum, 10 Tem 2015 07:05:18 tarihinde yazıldı.
-----kurumlaştıranlarla, şimdiki iktidarlarında komutası tamamen emperyalizmin emrinde olan füze kalkanları kurduranların ve katkı koyanların tamamı VATAN HAİN'dir. Kimileri 1960larda idam edilmiştir ama onların devamı olmaktan gurur duyduğunu söyleyenlerin hesabı da gerçek yurtseverler tarafından verilecektir elbette. En azından ülkemize bir borcumuz olarak hesap istemek zorundayız. YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE!
Erdem tarafından | Per, 03 Eki 2013 10:33:21 tarihinde yazıldı.
Natoya girebilmek için, emperyalizmin simge ülkesi ABD'nin çıkarları doğrultusunda Kore'de binlerce vatan evladını şehit veya gazi olarak peşkeş çekenler, 10 Mart 1954 de atılan imza ile ABD'nin ülkemizde askeri tesisler-askeri personeller-askeri üsler kurmasına izin verenler, içine hiçbir yetkilimizin bile giremediği 35 km karelik alanda 112 merkez kurduranlar, 1976 ve 1980 darbesinde tüm tesislerin emir ve komutasını ABD ve Natoya verenlerle iktidarları döneminde bunları sonuna kadar
Erdem tarafından | Per, 03 Eki 2013 10:17:58 tarihinde yazıldı.
Nato üyeligik icin ilk basvuran I.Inönü dür (CHP) 12.Mayis 1950!
Majakowski tarafından | Paz, 31 Oca 2010 12:48:25 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

Editör


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi